Ministerstwo Infrastruktury podsumowało kolejne dni, w których znad granicy ewakuowano koleją uchodźców z Ukrainy.
Jak poinformował resort, od 24 lutego do 6 kwietnia z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 2258 pociągów, w tym 1832 pociągi stałego kursowania i 426 pociągów dodatkowych.
Od 24 lutego do 6 kwietnia ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono ponad 467,5 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 304 tys. pociągami stałego kursowania i ponad 163,5 tys. pociągami specjalnymi. To PKP Intercity jest odpowiedzialne za koordynowanie specjalnych pociągów, także operatorów regionalnych.
Resort przypomina, że obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.
Do 6 kwietnia łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechały 993 pociągi z uchodźcami, w tym 795 pociągów stałego kursowania i 198 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie ponad 340 tys. osób.
Od 1 kwietnia obowiązują
nowe zasady dotyczące bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla uchodźców z Ukrainy. Dotychczas 1 148,5 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity.